انتخاب تخم قرقاول

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به منظور انتخاب بهترين تخم ها جهت جوجه گيري بايد به مشخصاتي از گله تخمگذار توجه داشت که در ادامه بيان مي گردد...

سازگار با شرايط جفتگيري (جفت نر انتخاب شده) و توليد تخم با درصد بالاي نطفه داري
 عدم اختلال در فرايند جفتگيري
 تغذيه شده با جيره مناسب گله مولد
عدم همخونی گله به طوری که در حد f1 باشد
 از ذخيره و نگهداري تخم هاي بيش از حد درشت يا ريز بايد خودداری کرد
 از ذخيره و نگهداري تخم هاي با پوسته نازک يا ترک خورده بايد خودداري نمود.  زيرا اينگونه تخم ها رطوبت مورد نياز جهت رشد جنين را به سختي در خود نگه داشته و از سوي ديگر احتمال وقوع بيماريهاي ارگانيسمي در تخم هاي ترک خورده افزايش مي يابد.
از قراردادن تخم هاي با شکل غير معمول در دستگاه بايد خودداري و تنها از تخم هاي تمييز و سالم براي جوجه کشي استفاده نمود. شستن تخم ها يا تمييز کردن آنها با پارچه مرطوب توصيه نمي گردد زيرا با شستن تخم پوشش محافظ آن از بين رفته و منافذي براي ورود انواع باکتري که عامل بيماريهاي ارگانيسمي بوده، ايجاد مي گردد
ذخيره و مراقبت از تخم در بسياري از موارد، توجهات تنها معطوف به دوره جوجه کشي بوده و مراقبت خاصي از تخم هاي ذخيره شده براي قرار گرفتن در دستگاه بعمل نمي آيد. در حالي که مدت زمان ذخيره و نگهداري بيشتر از زمان جوجه کشي حائز اهميت مي باشد. زيرا حتي در اين زمان نطفه تخم بعنوان يک جنين، زنده و در حال زيست بوده و هرگونه غفلت و عدم رعايت نکات مربوطه موجب هچ ناموفق و يا مشکلاتي اعم از مرگ جنين يا نقص عضو و مشکلات ارگانيسمي مي گردد. لذا در مدت زمان نگهداري تخم ها بايد نکات زير را مد نظر قرار داد.
بايد تخم ها را حداقل روزي 3 بار جمع آوري نمود. اما در صورتي که دماي روز به بالاي 10 درجه برسد
بايد دفعات جمع آوري را به 5 مرتبه افزايش داد. تخم ها را به طور کلي 2 تا 3 دفعه در صبح و 1 تا 2 دفعه در بعد از ظهر جمع آوري نماييد.
 تخم هاي داراي آلودگي اندک همانند لکه خون روي پوسته، ذرات کود چسبيده يا گرد و غبار بستر را مي توان با ساب زني توسط کاغذ سنباده نرم براي زمان جوجه کشي ذخيره و آماده نمود.
 تخم ها را بايد در شرايط مرطوب و خنک (دماي 15 – 14) (رطوبت 75– 73 درصد) نگهداري نمود.
تخم را بايد به حالتي در شانه هاي ذخيره قرار داد که انتهاي کوچک تخم رو به پايين باشد.
 در صورت ذخيره تخم ها براي مدت زماني بيشتر از 6-5 روز، بايد آنها را روزي 2-1 بار چرخاند و وضعيت آنها را بررسي نمود. بهترين زمان براي نگهداري تخم ها 8-7 روز بوده و حداکثر تلرانس آن 12-11 روز بوده که توصيه نمي گردد. زيرا با گذشت زماني بيشتر از آن، درصد هچ تخم ها افت مي نمايد. هنگام انتقال تخم ها از اتاق ذخيره به دستگاه، بايد اندکي تامل نمود تا دماي تخم ها که تقريبا 15 درجه مي باشد با دماي معمول هوا منطبق گردد. زيرا در غير اين صورت، انتقال ناگهاني تخم ها از محفظه ذخيره به دستگاه باعث افزايش شديد دما شده که موجب کندانس رطويت و وارد آمدن شوک خسارت باري به تخم ها مي گردد.
دستگاه جوجه کشي:
در مورد واحد هاي مبتدي يا داراي ظرفيت محدود مي توان از يک دستگاه جوجه کشي داراي شانه هاي ستر وسبد هاي هچر استفاده نمود. به طوري که بعد از 21 روز تخم ها از شانه هاي ستر برداشته شده، به سبد هچر انتقال يافته و در داخل دستگاه قرار مي گيرد. اما آنچه در اين ميان حائز اهميت است محل استقرار دستگاه در فضاي مسقف و بسته بوده که داراي سيستم تهويه مطلوب جهت فراهم آوردن هواي تازه مي باشد. در کنار تهويه نامطلوب، چرخش تخم و گندزدايي دستگاه و تخم ها، اغلب مشکلاتي که در زمان هچ روي مي دهد ناشي از بي دقتي در کنترل دما و رطوبت دستگاه مي باشد. به طوري که دما و رطوبت بيش از حد کم يا زياد طي فاصله زماني خاصي در رشد و وضعيت زيستي جنين تاثير گذاشته و مي تواند مشکلاتي نظير مرگ جنين، ضعف يا خروج سخت جوجه از تخم را به بار آورد. در دستگاههاي تمام اتوماتيک که داراي فن جريان هوا مي باشد، بهترين دما تا 21 روز 98/9 F با تلرانس 0/5 F مي باشد. بايد در نظر داشت که گرماي بيش از حد دستگاه يا موجب مرگ جنين در اثر تبخير زود هنگام رطوبت شده يا تولد زودرس جوجه ها پيش از زمان مقرر را باعث مي گردد.
در مورد رطوبت دستگاه، تا روز 21 بايد آنرا روي 65% رطوبت نسبي و در 3 روز آخر آنرا تا 75% نسبي افزايش داد. بايد توجه داشت که ميزان تهويه در روز هاي آخر جوجه کشي و نيز در زمان هچ افزايش يابد. تنظيم شرايط تهويه بدين دليل حائز اهميت است که اکسيژن از روزنه هاي تخم وارد شده و از سوي ديگر دي اکسيد کربن به همين روش از تخم خارج مي گردد. لذا با افزايش حجم و رشد جنين بايد به ميزان تهويه افزود تا اکسيژن بيشتري به جوجه برسد. دما در مدت 21 روز اول به ميزان5/37 ودر 3 روز اخر 5/36 تنظيم گردد.

تماس

تلفن: 09357257074
ایمیل: info@qarqavolejoybar.ir

ساعات کاری

همه روزه
9:00 صبح تا 5:30 عصر

آمار بازدید سایت

0582001
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
307
402
2399
2399
11167
19498
582001

پیش بینی امروز
432


آی پی شما18.232.51.247

Qarqavolejoybar.ir

خرید و فروش قرقاول ـ تخم قرقاول و محصولات وابسته به قرقاول

تمامی حقوق این سایت متعلق به قرقاول جویبار می باشد

پشتیبانی و توسعه سایت: میثم ساجدی